Delegații de drept convocați la Adunarea Națională de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918

1186
delegați județe Transilvania 1918
județele din Transilvania, Banat și părțile ungurești care au trimis delegați la Alba Iulia în 1 decembrie 1918

Delegații de drept convocați la Adunarea Națională de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918, din partea românilor din Transilvania, Ungaria și Banat.

Aceștia de mai jos, împreună cu delegații aleși prin vot în circumscripțiile electorale din județele românești din Ardeal și Banat, au votat rezoluția Adunării Naționale, prin care era decretată unirea Transilvaniei cu România.

Delegați de drept

EPISCOPI ROMÂNI

Ioan I. Papp, episcop Arad; Dr. Demetriu Radu, episcop Oradea-Mare; Dr. Miron Cristea, episcop Caransebeș; Valeriu Frențiu, episcop Lugoj; Iuliu Hossu, episcop Gherla;

VICARI ROMÂNI

Dr. Eusebiu Roșca, Sibiu; Romulus Ciorogariu, Oradea-Mare; Dr. Vasile Suciu, Blaj; Romulus Marchiș, Careii-Mari;

PROTOPOPI ROMÂNI

Petru Popoviciu, Abrud; Ioachim Muntean, Agnita; Ioan Teculescu, Alba Iulia; Ioan Cândea, Avrig; Gregoriu Pletosu, Bistrița; Ioan Dan, Bran; Vasile Saftu, Brașov; Andrei Ludu, Cetatea de Piatră; Dr. Nicodim Cristea, Cluj; Ieronim Busca, Cohalm; Teodor Herman, Dej; Dionisiu Bobeiu, Petreni; Iosif Morariu, Dobra; Nicolae Borzea, Făgăraș; Ioan Popoviciu, Geoagiu; Dr. Cornel Popescu, Hațeg; Vasile Gan, Lupșa; Romul Mircea, Mediaș; Avram S. Păcurariu, Mercurea; Ștefan Russu, Murăș-Oșorheiu; Vasile Domșa, Orăștie; Vasile Duma, Reghin; Dr. Ioan Lupaș, Săliște; Sergiu Medean, Sebeș; Dr. Ioan Stroia, Sibiu; Dumitru Moldovan, Sighișoara; Nicolae Todoran, Târnava; Constantin Dimian, Trei Scaune; Iovian Mureșan, Turda; Pavel Roșca, Unguraș; Vasile Dămian, Zarand; Ioan Botezan, Agnita; Ioan Maior, Aiud; Vasile Ursică, Alba-Iulia; Vasile L. Pop, Sângeorgiul de Meseș; Gavrilă Pop, Luna de Arieș; Iosif Lita, Hususău; Gheorghe Bărbat, Blaj; Ieronim Dănilă, Catina; Simion Moldovan, Noul Săsesc; Ilie Dăian, Cluj; Ioan Hațegan, Cojocna; Iovian Andreiu, Ciachi-Gârbău; Laurențiu Pascu, Diciosânmărtin; Alexandru Papiu, Iernut; George Simu, Ibașfalău; Ioan Bucur, Indol; Enea Pop-Bota, Murăș-Ludoș; Iuliu Nistor, Mediaș; Ioan Pop, Morlaca; Dionisiu P. Decei, Bandul de Câmpie; Emil Pop, Murăș-Uioara; Alexandru Târnăvean, Pogăceaua; Ariton Popa, Reghinul Săsesc; Iacob Domșa, Zlatna; Ioan Simu, Sebeșul Săsesc; Nicolae Togan, Sibiu; Nicolae Rațiu, Turda; Valeriu P. Comșia, Făgăraș; Moise Brumboiu, Tohanul Vechi; Valeriu Florian, Racovița; Dr. Augustin Tătar, Varviz; Traian Vățian, Arad; Dr. Dimitrie Barbu, Chișineu; Mihai Lucuța, Șiria; Ioan Georgea, Boroșineu; Florian Roxin, Buteni; Cornel Lazăr, Hălmajiu; Procopie Givulescu, Maria-Radna; Gherasim Serb, Belinț; Fabrițiu Manoilă, Lipova; Ioan Oprea, Timișoara; Dr. I. Țucrea, Vinga; Dr. Ștefan Cioroian B., Comloș; Andrei Horwath, Oradea-Mare; Alexandru Muntean, Peșteș; Petru E. Pap, Beiuș; A. Deseanu, Vașcău; Nicolae Roxin, Tinca; Petru Serb, Beliu; Mihail Gașpar, Bocșa Montană; N. Nedeliu, Biserica Albă; Ioan Popa, Buziaș; Andrei Ghidiu, Caransebeș; Augustin Ghilezan, Ciacova; Sebastian Calmu, Făget; Dr. Gheorghe Popovici, Lugoj; Dr. I. Sârbu, Mehadia; Dr. Lazăr Iacob, Oravița; Trifon Miclea, Panciova; Traian Oprea, Vârșeț; Ioan Genț, Oradea-Mare; Dr. Valer Hețco, Beiuș; Iosif Patachi, Ardusat; Victor Pop, Holod; Victor Gitta, Șiria; Dr. Paul Laurian, Rev.; Vasile Tămaș, Popești; George Piteancu, Fărnaș; Romul Buzila, Mădăras; Pamfil Ossian, Cărășeu; Dr. Nicolae Flueraș, Șimand; Demetrie Nistor, Bocșâg; Ioan Ternovan, Codrului; Georgiu Maior, Mureș; Ioan Țincu, Lugoj; George Muntean, Buziaș; Iosif Petean, Vermeș; Dr. Laurean Luca, Arad; Mihail Jivanca, Ciacova; Dr. Nicolae Brânzeu, Comloșul-Mare; Silviu Poșiar, Oravița; Iosif Popa, Bocșa Montană; Victor Poruțiu, Varadia; Ioan Pop, Hunedoara; Iosif Stupinean, Bobâlna; Ioan Ienea, Orăștie; Nicolae Bolboca, Baia de Criș; Nicolae Zugrav, Lupeni; Nicolae Muntean, Ulpia-Traiană; Alexandru Breban, Baia-Mare; Dionisiu Vajda, Bistrița; Axențiu Mureșan, Sic; Ioan Boboși, Turți; Petru Bârlea, Mara; Vasile Popp, Almaș; Ioan Sonea, Reteag; Olimpiu Costea, Valcăul-Unguresc; Gavril Muste, Lăpuș;

DELEGAȚI AI CONSISTOARELOR ȘI CAPITLURILOR

1. Consistoriul arhiepiscopesc gr.-cat. din Blaj: Dr. Isidor Marcu, Blaj
2. Consistoriul gr.-cat. român din Oradea-Mare: Dr. Gregorie Papp, Oradea-Mare
3. Consistoriul gr.-cat. român al diecezei de Lugoj: Valeriu Giurgiu, Lugoj
4. Consistoriul arhidiecezan gr.-ort. român din Sibiu: Lazăr Triteanu, Sibiu
5. Consistoriul gr.-ort. român din Arad: Dr. Gheorghe Ciuhandu, Arad
6. Consistoriul eparhiei ortodoxe-române a Caransebeșului: Dr. Cornel Cornean, Caransebeș
7. Capitlul mitropolitan din Blaj: Dr. Ambrosiu Chețianu, Blaj
8. Capitlul catedral gr.-cat. din Oradea Mare: Dr. Iacob Radu, Oradea-Mare
9. Capitlul gr.-cat. român din Lugoj: Ioan Boroș, Lugoj
10. Capitlul central gr.-cat. de Gherla: Gregoriu Pop, Gherla

DELEGAȚI AI SOCIETĂȚILOR CULTURALE

1. Asociația pentru literatura română și cultura poporului român

a) Centrala Sibiu: Ioan Banciu, Corneliu Bardoși, Sibiu;
b) Despărțământul Brad: Ioan Ghișa, Brad;
c) Despărțământul Buciumi: Ioan Nossa, Petru Tulbure, Buciumi;
d) Despărțământul Ceica: Sever Sălăgean, Holod;
e) Despărțământul Crasna: Ioan Perényi, Ortelec;
f) Despărțământul Huedin: Aurel Muntean, Huedin; Ioan Irimieș, Săcueni;
g) Despărțământul Oradea-Mare: Dr. Savu Marta, Augustin Magyar, Oradea-Mare;
h) Despărțământul Șimleul-Silvaniei: Nicolae Munthiu, Dr. Iuliu P. Mureșian, Șimleul-Silvaniei;

2. Societatea pentru fond de teatru român

a) Centrala Brașov: Dr. Tiberiu Brediceanu, Brașov;
b) Despărțământul Șimleul-Silvaniei: Dr. Pompeiu Fărcaș, Șimleul Silvaniei;
c) Filiala Beiuș: Dr. Alexandru Ghera, Beiuș;

3. Asociația arădană pentru cultura poporului român: Iuliu Herbay, Arad; Silviu Pășcuțiu, Boroș-Ineu

FONDURI SI FUNDATIUNI

1) Fondul central școlar și de stipendii din districtul Năsăudului: Dr. Vasile Pahone, Bistrița; Ioan Bologa, Borgotiha;
2) Fondurile gr.-cat. din vicariatul Rodnei: Teodor Simon, Năsăud; Vasile Bichigean, Năsăud;
3) Fundațiunea Alexandru și Ana Nedelcu din Lugoj: Dr. Nicolae Ioanovici, Lugoj; Dimitrie Nistor, Lugoj;
4) Societatea fondului pentru ajutorarea ziariștilor români din Transilvania, Banat și părțile locuite de români din Ungaria: Nicolae Mihulin, Arad; Silviu Bejan, Arad;
5) Comunitatea de avere a fostului regiment confiniar româno-bănățean No 13 Caransebeș: Alexandru Balaș-Lissa, Caransebeș; Constantin Pepa, Caransebeș;

PRESA ROMÂNĂ

George Pop, Sibiu; Iosif Șchiopul, Sibiu; Ioan Montani, Sibiu; Dr. Silviu Dragomir, Sibiu; Dr. Ioan Broșu, Sibiu; Ion Clopoțel, Arad; Laurențiu Luca, Arad; Nicolae Bratu, Sibiu; Romulus Dămian, Sibiu; Dr. Avram Imbroane, Lugoj; Alexandru C. Vasile, Lugoj; Vasile Vlaicu, Sibiu;

CONSILIUL TEHNIC CENTRAL ROMÂN DIN BUDAPESTA

Septimiu Popa, Budapesta; Ioan F. Negruțiu, Budapesta

REUNIUNI DE LECTURĂ

1) Reuniunea de cetire „Concordia” din Brad: Dr. Traian Suciu, Brad; Ioan Keri, Brad;
2) Societatea de lectură „Concordia” din Câmpeni: Aurel Bersan, Câmpeni; Ioan Andreica, Câmpeni;
3) Societatea română de lectura din Caransebeș: Dr. Valeriu Meda, Caransebeș; Constantin Călțiun, Caransebeș;
4) Societatea de lectură „Ioan Popasu” din Caransebeș: George Vulc, Caransebeș; Ioan David, Caransebeș;
5) Societatea de lectură „Junimea” din Cohalm: Ioan Mitri Danciu, Cohalm; Ioan Stan Spornic, Cohalm; Nicolae Danciu, Cohalm;
6) Societatea română de lectură din Lipova: Camil Manoilă, Lipova; Iuliu Onu, Lipova;
7) Reuniunea de cetire a meseriașilor din Nădlac: Titus Potoran, Nădlac;
8) Reuniunea română de lectură din Năsăud: Vasilie Moisil, Năsăud; Dr. Emil Precup, Năsăud;
9) Reuniunea română de lectură din Reșița-Montană: Grigore Pocrean, Reșița-Montană; Mihail Simu, Reșița-Montană;
10) Reuniunea de lectură română din Timișoara-Fabric: Ioan Balint, Timișoara; George Despot, Timișoara;
11) „Casina română” din Abrud: Dr. George David, Abrud; Ioan Simulescu, Abrud;
12) „Casinul român” din Beiuș: Dr. Gavril Cosma, Beiuș; Roman Cristian, Beiuș;
13) „Casina română” din Blaj: Dr. Alexandru Borza, Blaj; Augustin Caliani, Blaj;
14) „Casina română” din Lugoj: Virgil Simonescu, Lugoj;
15) „Casina română” din Sebeșul-Săsesc: Dr. Dumitru Ștefan, Sebeșul-Săsesc;

REUNIUNI DE CÂNTĂRI ȘI MUZICĂ

1) Reuniunea de cântări din Arpătac: Virgil Nestor, Arpătac; Dr. Romul Oltean, Dobârlău;
2) Societatea de cântări „Lira” din Beiuș: Ioan Bușișa, Beiuș; Dr. Nicolae Bolcaș, Beiuș;
3) Reuniunea de cântări și muzica „Armonia” din Bocșa-Montană: Iosif Miclău, Bocșa-Montană;
4) Reuniunea română de cântări și muzică din Bocșa-Montană: Ioan Perian, Bocșa-Montană; Aurel Dolorean, Bocșa-Montană;
5) Reuniunea de cântări „Armonia” din Hărman: Silvestru Bârsan, Hărman;
6) Reuniunea de muzică și cântări din Câmpuri-Surduc: Nicolae Crețiu, Câmpuri-Surduc; Ioan Budoiu, Câmpuri-Surduc;
7) Societatea română de cântări și muzică din Caransebeș: Nicolae Sporea, Caransebeș; George Bona, Caransebeș;
8) Reuniunea de muzică și cânt a plugarilor români din Curte: Ioan I. Caba, Curte; Filimon Glava, Curte;
9) Corul bisericesc și lumesc din Doman: Ioan Andrei Mircea, Doman; Traian Drăgălina, Doman; Toma Purcărița, Doman;
10) Reuniunea de cântare a plugarilor români din Făget: Danil Ilițescu, Făget;
11) Reuniunea română de cântări din Hațeg: Romul Vuia, Hațeg;
12) Reuniunea de cântări a plugarilor români din Hodoș: Ioan Crișan, Hodoș; Iuliu Vodă, Hodoș;
13) Reuniunea română de muzică și cânt din Lugoj: Ioan Vidu, Lugoj; Virgil Luca, Lugoj; Virgil Bocu, Lugoj;
14) Reuniunea gr.-cat. Rom. de cânt „Lira” din Lugoj: Ioan Bacău, Lugoj;
15) Reuniunea română de cântări din Năsăud: Augustin Bena, Năsăud; Victor Motogna, Năsăud;
16) Corul bisericesc din Ocna-Sibiului: Patriciu Curea, Ocna-Sibiului;
17) Reuniunea de cântări „Hilaria” din Oradea-Mare: Dr. Vasile Kirvai, Oradea-Mare; Dr. Valer Mărcuș, Oradea-Mare;
18) Reuniunea română de cântări din Orăștie: Eugenia Branga, Orăștie; George Cușuța, Orăștie;
19) Reuniunea română de cântări și muzică din Reșița-Montană: Dr. Albin Vadas, Reșița-Montană; Nicolae Goanță, Reșița-Montană;
20) Reuniunea de cântări și muzică a plugarilor români din comuna Reșița-Montană: Mihail Mercea, Reșița-Montană; Ioan Mărilă, Reșița-Montană;
21) Reuniunea de cântări din Colnic: Moise Lupșa, Colnic; Ioan Doagă, Colnic;
22) Reuniunea de muzică din Sibiu: Ascaniu Crișan, Sibiu;
23) Reuniunea de cântări „Armonia” din Vașcău: Dr. Augustin Ciurdariu, Vașcău;

SOCIETĂȚILE UNIVERSITARILOR ROMÂNI

1) Societatea „România Jună” a universitarilor români din Viena: Nicolae Voicu, Viena; V. Solomon, Viena;
2) Societatea „Petru Maior” a universitarilor români din Budapesta: George Popoviciu, Budapesta; Dumitru Antal, Budapesta; Traian Popoviciu, Budapesta; Veturia Lecuția, Budapesta;
3) Societatea culturală „Inocențiu Micu Clain” a teologilor din Blaj: Octavian Hodârnău, Blaj; Ioan Pintea, Blaj;
4) Societatea tinerimei studioase române din Lugoj: Vasile Mircu, Lugoj; Victor I. Ioviția, Lugoj;
5) Societatea „Sf. Ioan Gură de Aur” a teologilor români din Oradea-Mare: Grigorie Rițiu, Oradea-Mare;
6) Reuniunea de misiuni a preoților gr.-cat. din arhidieceza gr.-cat. Rom. de Alba-Iulia și Făgăraș: Dr. Zenovie Pâclișanu, Blaj;
7) Reuniunea de înfrumsețare a bisericei gr.-cat. române din Alba-Iulia: Florian Rusan, Alba-Iulia;

SOCIETĂȚI FINANCIARE

1) „Solidaritatea”, Sibiu: Constantin Pop, Sibiu; Petru Manole, Sibiu;
2) „Poporul”, Lugoj: Virgil Pop Păcurariu, Lugoj; Dr. Augustin Giurgiu, Lugoj;
3) „Sebeșana”, Sebeșul Săsesc: Aurel Bojiția, Sebeșul Săsesc; Iosif Goia, Sebeșul Săsesc;
4) „Cassa de păstrare”, Săliște: Dr. Nicolae Comșa, Săliște; Ionel Comșa, Săliște;
5) „Șoimul”, Vașcău: Maxim Nonu, Vașcău;
6) „Înaintarea”, Ponor: Aurel Ciorbea, Ponor;
7) „Industria”, Deva: Augustin A. Nicoară, Deva;

1) „Reuniunea de înmormântare” din Blaj: Aurel C. Domșa, Blaj; Nicodim Murza, Blaj;
2)„Reuniunea de îmormântare” din Sibiu: Timoteiu Popovici , Sibiu; Ioan Apolzan, Sibiu;
3) „Reuniunea de îmormântare” a districtului protopopesc gr.-cat. din Sibiu: Dr. Lucan Balint, Sibiu; Romul Botezan, Sibiu;
4) „Societatea de înmormântare” din Micești: George Păcurar, Micești; I. Antone, Micești; Salvenia Contor, Micești;
5) „Societatea română de înmormântare” din Caransebeș: George Borlovan, Caransebeș; Dimitrie Beuca, Caransebeș;

SOCIETĂȚI SPORTIVE

1) Societatea de gimnastică, sport și escursiuni din Sibiu: T. Romul Popescu, Sibiu;
2) Clubul sportiv „Gloria” din Arad: Sabin Moldovan, Arad;

DELEGATELE REUNIUNILOR DE FEMEI

1) Uniunea femeilor române din Ungaria: Octavia Mazzuchi, Deva; Dora Smeu, Deva;
2) Reuniunea femeilor române din Arad: Eugenia Dr. C. Pop, Arad; Elena Goldiș, Arad; Adriana Dr. Ispravnic, Arad;
3) Reuniunea femeilor române din Alba-Iulia: Silvia A. Stoica, Alba-Iulia; Rozalia Cadar, Alba-Iulia;
4) Reuniunea de binefacere a femeilor gr.-cat. și gr.-ort. române din Bistrița: Maria Dr. Onișor, Bistrița; Ana Dr. German, Bistrița;
5) Reuniunea femeilor române din Blaj: Elena Dr. Pop, Blaj; M. Maniu, Blaj; Eliza Bodocan, Blaj; Cornelia Hodoșiu, Blaj; Roza Șerban, Blaj;
6) Reuniunea femeilor române din comitatul Brașov: Elena Pricu, Brașov; Ana Percea, Brașov;
7) Reuniunea de femei din Câmpuri-Surduc: Eugenia Budoiu, Câmpuri-Surduc; Maria Fărcaș, Câmpuri-Surduc;
8) Societatea femeilor române din Caransebeș: Elena Bijiu, Caransebeș; Dimitrie Sgăvârdea, Caransebeș;
9) Reuniunea femeilor române „Sf. Maria” din Cluj: Maria Dr. R. Pop, Cluj; Sidonia G. I. Docan, Cluj;
10) Reuniunea femeilor române din comitatul Hunedoara: Cornelia Dr. Velțian, Deva; Veturia Păcurariu, Deva;
11) Reuniunea femeilor române din Făgăraș și jur: Nicolae Borzea, Făgăraș; Ilie Beleuță, Făgăraș;
12) Reuniunea „Sf. Maria” a femeilor gr.-cat. române din Gherla: Aurelia Suciu, Gherla; Dr. Eugen Széles, Gherla;
13) Reuniunea femeilor române gr.-cat. din Hațeg: Ștefan Crișan, Hațeg;
14) Reuniunea femeilor române pentru înfrumsețarea bisericii gr.-ort. din Hațeg: Virgil Popoviciu, Hațeg;
15) Reuniunea femeilor române din Hunedoara: Ana Macrea, Hunedoara; Elena Albu, Hunedoara;
16) Reuniunea ajutătoare a doamnelor române din Lugoj: Ersilia Petroviciu, Lugoj; Valeria Pintea, Lugoj;
17) Reuniunea femeilor române pentru înfrumsețarea bisericii din Lipova: Emilia Muntean, Alba-Iulia; N. Podoabă, Alba-Iulia; Maria Urzică, Alba-Iulia; N. Moldovan, Alba-Iulia;
18) Reuniunea de femei pentru înfrumsețarea bisericii din Micești: Maria Ciugudean, Micești; N. Crișan, Micești; Salomia Pâclișan, Micești; Ioan Ciugudean, Micești;
19) Reuniunea femeilor gr.-ort. române din Petroșeni: Dr. Dominic Stanca, Petroșeni;
20) Reuniunea femeilor române gr.-ort. din Rășinari: Aurelia Goga, Rășinari; Sora C. Mitrea, Rășinari;
21) Reuniunea „Cununa Sf. Maria” a femeilor române din Reghin: Dr. Av. Eugen Truția, Reghin;
22) Reuniunea femeilor gr.-cat. române din Roșia-Montană: Aron Gruița, Roșia-Montană; Dr. Simion Henzel, Roșia-Montană; Nicolau Cosma, Roșia-Montană;
23) Societatea femeilor ort. române din Săliște: Maria Iordache Roșca, Săliște; Maria Oprea Borcea, Săliște;
24) Reuniunea femeilor române pentru înfrumsețarea bisericii din Sălciva de sus: Veronica Gaja, Sălciva de sus; Maria Praja, Sălciva de sus;
25) Reuniunea femeilor române din Sibiu: Eugenia Tordășianu, Sibiu; Prof. Dr. Eleonora Lemenyi (Roszvany), Sibiu; Cornelia Barbu, Sibiu;
26) Reuniunea femeilor române Sălăgene: Cornelia Maniu, Șimleul Silvaniei; Lazăr Maior, Periceiu; Emanoil Stoica, Șimleul Silvaniei;
27) Reuniunea femeilor române din comitatul Târnavei-Mici: Eugenia Săbaia, Boziaș; Ana Boilă, Diciosânmartin; Ana Coman, Diciosânmartin; Leontina Costea, Boziaș;
28) Societatea de lectură a femeilor române din Turda: Ecaterina Dr. Moldovan, Turda; Eugenia Mesaroșiu, Turda;
29) Reuniunea femeilor gr.-ort. române din Zlatna: Stana Rof I. Nicolae, Zlatna; Aurelia Beșa (Albini), Zlatna; Elena Albini, Zlatna; Lucreția Domșa (Bunea), Zlatna;
30) Reuniunea femeilor gr.-cat. române din Zlatna: Maria Tomotaș, Zlatna;
31) Reuniunea femeilor române gr.-ort. din Sebeșul-Mare: Iosif Costea, Sebeșul-Mare;
32) Reuniunea femeilor române din Feldioara: Reveica I. Sibian, Feldioara;
33) Reuniunea femeilor române din Ofenbaia: Valeria Țăran, Ofenbaia; Anuța Barb, Ofenbaia;

REPREZENTANȚII COLEGIILOR DELA ȘCOALELE MEDII, INSTITUTE TEOLOGICE, PEDAGOGICE ȘI ȘCOALELE CIVILE

1) Învățământul superior de universitate: Dr. Iosif Popovici, Lugoj;
2) Gimnaziul gr.-ort. român din Brașov: Aurel Ciortea, Brașov;
3) Școala reală gr.-ort. română din Brașov: Pavel Percea, Brașov;
4) Gimnaziul superior gr.-cat. din Blaj: Ioan Fodor, Blaj;
5) Gimnaziul superior gr.-cat. din Beiuș: Victor Borlan, Beiuș;
6) Gimnaziul superior fundațional din Năsăud: Dr. Nicolae Drăganu, Năsăud;
7) Gimnaziul român gr.-ort. din Brad: Dr. Ioan Radu, Brad;
8) Școala comercială superioară gr.-ort. Română din Brașov Ioan Pricu, Brașov;
9) Seminariul arhiediecesan „Andreian” gr.-ort. român din Sibiu: Dr. Aureliu Crăciunescu, Sibiu;
10) Seminarul teologic arhidiecezan gr.-cat. din Blaj : Dr. Ioan Sâmpăleanu, Blaj;
11) Institutul teologic gr.-ort. român din Caransebeș: Dr. Moisă Ienciu, Caransebeș;
12) Institutul teologic gr.-ort. român din Arad: Dr. Teodor Botiș, Arad;
13) Institutul teologic gr.-cat. român din Oradea-Mare: Dr. Gh. Miculaș, Oradea-Mare;
14) Liceul teologic gr.-cat. din Gherla: Dr. George Vidican, Gherla;
15) Institutul teologic gr.-cat. român din Lugoj: Dr. I. T. Magyar, Lugoj;
16) Sectiunea pedagogică a seminarului arhidiecezan „Andreian” gr.-or. român din Sibiu: Dr. Pavel Roșca, Sibiu;
17) Institutul pedagogic gr.-cat. român din Blaj: Ștefan Pop, Blaj;
18) Institutul pedagogic gr.-ort. român din Arad: Sabin Evuțianu, Arad;
19) Institutul pedagogic gr.-ort. român din Caransebeș: Alexandru Buțiu, Caransebeș;
20) Institutul pedagogic gr.-cat. român din Oradea-Mare: Petru Tămăianu, Oradea-Mare;
21) Institutul pedagogic diecezan gr.-cat. român din Gherla: Dr. Petru Fabian, Gherla;
22) Preparandia diecezană gr.-cat. de fete din Gherla: Livia Coroianu, Gherla;
23) Școala civilă de fete a Asociațiunii pentru literatură română și cultura poporului român din Sibiu: Dr. Vasile Bologa, Sibiu;
24) Școala civilă gr.-cat. română de fete din Blaj: Alexandru Lupeanu, Blaj;
25) Școala civilă gr.-ort. română de fete din Arad: Victor Stanciu, Arad;
26) Școala civilă gr.-cat. română din Beiuș: Camil Sălăgean, Beiuș;
27) Institutul gr.-cat. de fete din Lugoj: Dr. Victor Bârlea, Lugoj;

DELEGAȚII REUNIUNILOR ÎNVĂȚĂTOREȘTI

1) Reuniunea învățătorilor dela școalele poporale confesionale ort.-rom. din protopopiatele arădane I-VII: Iosif Moldovan, Arad; Nicolae Cristea, Mendruloc;
2) Reuniunea înv. din cercul conferențiar I al Brașovului: Ștefan Popovici, Brașov; George Surariu, Preșmer;
3) Reuniunea învățătorilor din arhid. gr.-cat. de Alba-Iulia și Făgăraș, despărțământul Reghin: Ioan Suciu, Căcuciu;
4) Reuniunea învățătorilor români din tractul Deva: Ioan Popoviciu, Deva;
5) Reuniunea învățătorilor români gr.-cat. din ținutul Lugojului: Valeriu Sas, Lugoj;
6) Reuniunea învățătorilor gr.-cat. români de Alba-Iulia și Făgăraș: Dr. Ioan Coltor, Blaj; Prof. Iuliu Maior, Blaj;
7) Reuniunea învățătorilor gr.-cat. „Mariana” din Năsăud: Macedon Linul, Năsăud; Ioan Marcu, Sângeorgiul-român;
8) Reuniunea învățătorilor români din comitatul Maramureșului: Ioan Bilț Dancuș, Sat-Slatina; Grigore Ciple, Ieud;
9) Reuniunea învățătorilor gr.-ort. român din Abrud: Dumitru Magda, Galați;
10) Reuniunea învățătorilor gr.-ort. români din protopopiatele: Timișoara, Belinți, B.-Comloș, Lipova, Vinga: Iuliu Vuia, Timișoara; Vasiliu Bogoi, Timișoara;
11) Reuniunea învățătorilor gr.-cat. din ținutul Hațegului: Andrei Grecu, Grădiște; Ioan Ciora, Lupeni;
12) Reuniunea învățătorilor din Tractul Turda: Simion Poruțiu, Turda;
13) Sfatul învățătorilor români din fosta graniță militară a Severinului: George Neamțu, Caransebeș; Iosif Olariu, Caransebeș;
14) Reuniunea învățătorilor români gr.-cat. din jurul Gherlei: Alexandru Opu, Gherla; Ioan Roman, Minthiul-Gherlei;
15) Reuniunea învățătorilor gr.-ort. din comitatul Hunedoara: Ioan Branga, Orăștie; Constantin Baicu, Orăștie;
16) Reuniunea învățătorilor gr.-cat. din comitatele Sătmar și Ugocia: Alexandru Nilvan, Șomcuta Mare;
17) Reuniunea învățătorilor gr.-ort. români din tractul Lupșa: Victor Maca, Salciva de sus; Diomid Bedelean, Lupșa; Vasile Pleșea, Sartaș;
18) Corpul învățătoresc din Lugoj: Constantin Liuba, Lugoj;
19) Reuniunea învățătorilor gr.-ort. români din dieceza Caransebeșului: Mihai G. Crăciun, Hodoș; Ioan Marila, Reșiță-Română;
20) Reuniunea învățătorilor gr.-ort. români din Bihor: Alexandru Sala, Peterd; Gavril Dudulescu, Oradea;
21) Reuniunea învățătorilor gr.-ort. români din protop. Făgetului: Ioan Ionaș, Margine; Traian Mihailovici, Sântești;
22) Reuniunea învățătorilor gr.-ort. români din tractul Sebeșului: Ambroziu Tătar, Sebeșul-Săsesc; Ioan Pavel, Sebeșul-Săsesc;
23) Reuniunea învățătorilor români din Sălăgeni, despărț. Eriu: Teodor Mureșian, Blaja;
24) Reuniunea învățătorilor gr.-cat. români din protopopiatul Mureșului: Ioan Fleșeriu, Sântana de Mureș; David Ioan Roman, Săbadul de Câmpie;
25) Reuniunea învățătorilor gr.-cat. al Pogăcelei: Augustin Nașcu, Ceuașul de Câmpie; Alexandru Simion, Sângeorgiu;
26) Reuniunea învățătorilor districtului Dobra: Petru Incicău, Prâsnic; Andrei Ciovică, Săcămaș;
27) Reuniunea învățătorilor gr.-cat. din tractul Mediașului: Ioan Mihu, Școala;
28) Reuniunea învățătorilor gr.-cat. din despărțământul Morlaca: Grațian Capătă, Molosig;
29) Reuniunea învățătorilor din Ibașfalău: Gavrilă Boroșan, Biertan;
30) Reuniunea învățătorilor gr.-cat. români din arhidiaconatul Sătmar: Ambrozie Nicoară, Carei; Ioan Raț, Istrău;
31) Reuniunea învățătorilor gr.-ort. români din tractele Dej și Cetatea de Piatră: Constantin Bede, Ciceu-Giurgești; Ioan Danciu, Ciceu-Corabia;
32) Reuniunea învățătorilor din Roșia de munte: Iosif Arieșanu, Câmpeni; Patricie Pallade, Câmpeni;
33) Reuniunea învățătorilor gr.-cat. din vicariatul Făgărașului: George Dateș, Netot;
34) Reuniunea învățătorilor gr.-cat. din Indol: Ioan Stupar, Indol;
35) Reuniunea învățătorilor din tractul Murăș-Uioara: Romul Moldovan, Orăsia de Mureș;
36) Reuniunea învățătorilor din districtul Cojocnei: Zaharie Blaga, Bocșiu; Basiliu Porițiu, Jucul inferior;
37) Reuniunea învățătorilor din Blaj: Demetriu Ban, Cergăul-Mare;

REPREZENTANȚII GĂRZILOR NAȚIONALE ROMÂNE

1) Comanda supremă a gardelor naționale române din Ungaria și Transilvania: Maior Alexandru Vlad, Arad; Căpitan Virgil Cernea, Arad; Căpitan Preot Militar Vasile Debu, Arad; Locotenent Romulus Rimbaș, Arad; Voluntar Dr. Victor Hotăranu, Arad; Locotenent Colonel Miron Serb, Arad; Plutonier Major Dimitrie Brăsescu, Arad;
2) Comisariatul militar român din Budapesta: Dr. Iuliu Mezei, Budapesta;
3) Garda națională română din comitatul Arad: Dr. Vasile Avramescu, Arad; Locotenent Colonel Ioan Montani, Arad; Căpitan Cont. Vasile Simion, Arad;
4) Garda națională română din comitatul Bistrița-Năsăud: Căpitan Nicolae Antonu, Bistrița; Plutonier Vasile Marcian, Mintiul-român;
5) Comandamentul militar central român din Brașov: Locotenent Andrei Gușu, Brașov; Ștefan Grădinar, Brașov;
6) Garda națională română secția V. a comitatului Brașov: Sergent major Vasile Neagoe, Bod;
7) Garda națională română din Aleșd: Sublocotenent Teodor Stanca, Aleșd;
8) Garda națională română din Bran: Sublocotenent Ovidiu Popovici, Bran; Sergent Iacob Flucuș, Bran;
9) Garda națională română din Bocșa-Montană: Locotenent Nicolae Săbău, Bocșa-Montană;
10) Garda națională română din comitatul Bihor: Sublocotenent Ioan Buhaș, Ceica; Aurel Dejeu, Anșeu;
11) Garda națională română din Blaj și jur: Locotenent Dănilă Sabo, Blaj;
12) Garda națională română din orașul Lugoj și comitatul Caraș-Severin: Căpitan C. Grozăvescu, Lugoj; Sublocotenent Dr. Aurel Ciupa, Lugoj; Sublocotenent Virgil Bocu, Lugoj; Voluntar Sergent Major Constantin Timei, Lugoj; Voluntar Nicolae Roman, Lugoj; Sergent Major Statie Dimitrievici, Lugoj; Caporal George Bogdan, Lugoj; Caporal Virgil Tapu, Ramești;
13) Garda națională română din Dej: Sergent Major Alexa Mihuți, Dej;
14) Garda națională română din comitatul Maramureș: Dr. Aurel Sabo, Vișeul de Sus; Sergent Ioan Ivanciuc, Iapa; Sublocotenent Florentin Bilț-Dancuș, Sat-Slatina;
15) Trupa română din Orăștie: Sublocotenent Aron Dămian, Orăștie;
16) Garda națională română din Oravița: Locotenent Petru Manciu, Oravița; Sergent major George Fara, Oravița;
17) Garda națională română din comitatul Sălagiu: Locotenent Dr. Iulian Andrei Domșa, Zalău;
18) Garda națională română din comitatul Sătmar: Locotenent Dr. Coriolan Bogățiel, Baia-Mare; Soldat Alexandru Siller, Baia-Mare;
19) Garda națională română din Seceani: Locotenent Ioan Martin, Seceani;
20) Legiunea română din comitatul Sibiu: Maior Valeriu Liuba, Sibiu; Dr. N. Crișan, Sibiu; Ioan Ilcușiu, Sibiu;
21) Garda națională română din comitatul Solnoc-Dobâca: Sublocotenent Dr. Romulus Micșa, Dej; Plutonier Alexe Mihuț, Dej;
22) Garda națională română din comitatul Târnava-Mică: Locotenent Dr. Marțian Căluțiu, Diciosânmartin;
23) Garda națională română din comitatul Timișoara: Aurel Cosma, Timișoara; Ștefan Vulpe, Pardani; Preot militar Pavel Popa, Nicolințul-Mare; Laurean Cristea, Ciulet;
24) Garda națională română din Sânmiclăușul-Mare: Sublocotenent Coriolan Băranu, Nerău; Voluntar Valeriu Mihaiu, Nerău;
25) Garda națională română din Treiscaune: Stegar Traian Ludu, Preșmer; Soldat George Sandru, Preșmer;
26) Garda națională română din comitatul Turda-Arieș: Dr. Mihail Moldovan, Turda; Soldat Simion Crișanu, Turda;
27) Garda națională română din Vidacutul-Român: Zaharie Maior, Vidacutul-Român; Ofițer administrație Ilie Costea, Vidacutul-Român;
28) Garda națională română din Vidacutul-Unguresc: Patrichie Marzea, Vidăcutul-Unguresc;
29) Garda naționala română din comitatul Ugocia: Stegar Adrian Tomoiaga, Bocicău; Soldat Vasilie Gele, Turț;
30) Garda națională română din Zernești: Locotenent Farm. George Cuțean, Zărnești; Sergent major Elisie Măeruț, Tohanul-Vechiu;

DELEGAȚII REUNIUNILOR DE MESERIAȘI

1) Reuniunea meseriașilor din Abrud: Basiliu Muțiu, Abrud; Ioan Tanger, Abrud;
2) Societatea meseriașilor români din Blaj: Gavril Precup, Blaj; Emil Oltean, Blaj;
3) Asociația română pentru sprijinul învățăceilor și sodalilor români din Brașov: Ioan Peteu, Brașov; Petru Pavel, Brașov;
4) Societatea comercianților români din Brașov: Emil Bologa, Brașov; Ilie Savu, Brașov;
5) Reuniunea de industriași din Beiuș: Ioan Chidieșan, Beiuș;
6) Societatea meseriașilor, comercianților și industriașilor români din Bran: Ioan Muntean, Bran; Nicolae Boboc, Predeal-Bran;
7) Reuniunea meseriașilor români din Bistrița: Mihai Buta, Bistrița; Ioan Someșan, Bistrița;
8) Reuniunea meseriașilor români „Industria” din Brad: Ilie Zârna, Brad; Aron Radu, Brad;
9) Corporațiunea meseriașilor români din Caransebeș: Nicolae Novacescu, Caransebeș; Dimitrie Baba, Caransebeș;
10) Reuniunea meseriașilor din Dej: Dr. Ioan Mezei, Dej;
11) Societatea meseriașilor români din Deva: Mihai Orădean, Deva; Ioan Duma, Deva;
12) Reuniunea sodalilor români din Dobra: Nicolae Oancea, Dobra; Ioan Tomuța, Dobra;
13) Reuniunea meseriașilor din Gherla: Augustin S. Deac, Gherla; George Horgoș, Gherla;
14) Societatea olarilor din Hațeg: Alexandru Morariu, Hațeg; Ioan Doboiu, Hațeg;
15) Societatea tălparilor și cismarilor din Hațeg: Nicolae Vasiu, Hațeg; Teodor Doboiu Nacu, Hațeg;
16) Reuniunea meseriașilor români din Orăștie: Ioan Lăzăroiu, Orăștie; Petru Corpode, Orăștie;
17) Librăria diecezană din Lugoj: Valeriu Baciu, Lugoj;
18) Reuniunea pentru ajutorarea învățăceilor și sodalilor meseriași și comerciali români din Timișoara: Alexandru Bălaș, Timișoara; Ignatie Stroia, Timișoara;
19) Reuniunea de ajutorare a meseriașilor români din Turda: Silviu Bologa, Turda; Alexandru Chiș, Turda;
20) Reuniunea meseriașilor români din Rășinari: Șerban Cruciat, Rășinari; Șerban Ilcușiu, Rășinari; Bucur Lungu, Rășinari;
21) Societatea comercianților din Vașcău: Maxim Nonu, Vașcău; Alexandru Coroiu, Vașcău;
22) Reuniunea meseriașilor din Săliște: Ioan Bucșan, Săliște; Daniil Bârsan, Săliște;
23) Reuniunea meseriașilor români din Lugoj: Pera Pastilia, Lugoj; Costa Bogdan, Lugoj;
24) Reuniunea română de agricultură din comitatul Sibiu: Ioan Henteșiu, Sibiu; Aurel Coșciuc, Sibiu;
25) Reuniunea sodalilor români din Sibiu: Ioan Petrașcu, Sibiu; Ștefan Duca, Sibiu;
26) „Înfrățirea” federala însoțirilor sătești Sibiu: Prof. Eugen Todoran, Sibiu;
27) Tovărășia de consum și valorizare din Viștea-de-jos: Aurel Borzea, Viștea-de-jos;
28) Societatea de consum din Drăguș: George Jurcovan, Drăguș;
29) Reuniunea plugarilor și muncitorilor români din Mintia: Augustin Pop, Mintia; Nicolae Podolean, Mintia; Andronic Danci, Mintia; Petru Cornea, Mintia; Petru Ioja, Mintia; Aron Podolan, Mintia;
30) Societatea culturală a meseriașilor români din Reghin: Mihail Bucur, Reghin;
31) Societatea meseriașilor români din Preșmer: Bucur Cothean, Preșmer;
32) Reuniunea meseriașilor români din Ofenbaia: Emilian Faur, Ofenbaia;

DELEGAȚII PARTIDULUI SOCIAL DEMOCRAT ROMÂN

1) Secțiunea română a Partidului Social Democrat din Arad: Sava Demian, Arad; Leon Muntean, Arad; Ghiță Hălmăjan, Arad;
2) Secțiunea română a Partidului Social Democrat din Brașov: George Grădinar, Brașov;
3) Secțiunea română a Partidului Social Democrat din Deva: Dionisiu Pârvu, Deva; Petru Seleșan, Deva;
4) Secțiunea română a Partidului Social Democrat din Lugoj: George Urzică, Lugoj;
5) Secțiunea română a Partidului Social Democrat din Orăștie: Ioan Herța, Orăștie; Adam Oltean, Orăștie;
6) Secțiunea română a Partidului Social Democrat din Rodna-Veche: Alexandru Cârdan, Rodna-Veche; Victor Sângeorzan, Rodna-Veche; Iosif Tăpălagă, Rodna-Veche;
7) Secțiunea română a Partidului Social Democrat din Timișoara: Traian Novac, Timișoara;
8) Secțiunea română a Partidului Social Democrat din Turda: Ioan Pescariu, Turda; Ioan Chișiu, Turda;
9) Clubul socialiștilor români din Secărâmb: Gavriil Deac, Secărâmb; Dumitru Motoiu, Secărâmb;

DELEGAȚII TINERIMEI UNIVERSITARE

1) Studențimea universitară din Viena: Ludovic Totu, Viena; Ștefan German, Viena;
2) Tinerimea universitară română din Budapesta: Sabin Manoilă, Budapesta; Dr. Eugen Savu, Budapesta;
3) Studențimea universitară tehnică din Budapesta: Andrei Crăciun, Budapesta; Iosif Lobonțiu, Budapesta;
4) Tinerimea universitară română din Cluj: Dr. Emil Dandea, Buciumi; Virgil Marian, Cluj;
5) Tinerimea română dela academia de drepturi din Oradea-Mare: Nerva A. Iercan, Oradea-Mare; Nerva Traian Cosma, Oradea-Mare;
6) Studențimea română a școalei superioare de agricultură din Semniț: Vizantie Churgu, Selmecbánya; Ștefan Borsuz, Selmecbánya;
7) Societatea studenților dela institutul teologic gr.-ort. român din Arad: Ștefan Miu, Arad; Emil Petrovici, Arad;
8) Studențimea facultății teologice din Sibiu: Laurențiu Maximilian, Sibiu; Romulus St. Ittu, Sibiu;