Deputații Sfatului Țării din Basarabia prezenți la prima ședință din 21 noiembrie 1917

22

Deputații Sfatului Țării din Basarabia, prezenți la prima ședință din 21 noiembrie 1917.

I Soldați

  1. Morariu Anatoli
  2. Cernăuțan Nicolae
  3. Mârza Dimitrie
  4. Morariu Alexandru
  5. Pântea Gherman
  6. Crihan Anton
  7. Buzdugan Ioan
  8. Țanțu Vasile
  9. Țurcan Leon
  10. Iepure Boris
  11. Bolocan Ștefan
  12. Ignatie Ioan
  13. Pelivan Ioan
  14. Holban Ștefan
  15. Tudor Gheorghe
  16. Grosu Nicolae
  17. Plătică Dimitrie
  18. Elefterie Sinicliu
  19. Buiuc Ilarion
  20. Roșca Gligore
  21. Crangă Ioan
  22. Stirbeț
  23. Chiriac Atanasie
  24. Silitrar Timoteiu
  25. Prohnițchi Valentin
  26. Cioban Grigorie
  27. Dragomir Dumitru
  28. Zubac Victor
  29. Cernei Nicolae
  30. Moldovan Procopie
  31. Sberea Chiril
  32. Tudor Ioan
  33. Turcuman Gligore
  34. Jalova Toma
  35. Bulat Ștefan
  36. Nichitiuc Teodor

II De la Comitetu central al ostașilor și ofițerilor moldoveni

  1. Rujina Cijevschi
  2. Surucean Nicolae

III De la marinarii moldoveni din Odesa

  1. Păscăluță
  2. Gafencu
  3. Săcară

IV Organizația ostașilor moldoveni din Novo Gheorghievsc

  1. Palii Eftimie

V Comitetul ostașilor moldoveni de pe frontul român

  1. Mare Gheorghe
  2. Scobiola Andreiu

VI Sfatul gubernial al țăranilor

  1. Arman Ștefan
  2. Atanasico
  3. Bacsan
  4. Dobuliac
  5. Dumitoasca
  6. Ețcul
  7. Inculeț Ioan
  8. Burdiug
  9. Budean
  10. Grosul
  11. Grama
  12. Diaconovici Vladimir
  13. Caraiman
  14. Cocârlă
  15. Codrean
  16. Joncian
  17. Ascalov
  18. Bujința
  19. Pitichiancu
  20. Rudief Vasile
  21. Stavrief
  22. Talambuța
  23. Halippa Pantilimon
  24. Hachi
  25. Cerescu
  26. Jurco
  27. Erhan Pantilimon
  28. Cojocariu Teodosie
  29. Cotoros Trifilei
  30. Cristea
  31. Cărăuș (de la Comitetul țărănesc gubernial)

VII Partidul național moldovenesc

  1. Ioncu Teofil
  2. Dr. Ciuhureanu Daniil
  3. Costin Nicolae
  4. Gropa Alexandru

VIIII Societatea culturală a Românilor din Basarabia

  1. Alexandri N. B.

IX Asociația învățătorilor și profesorilor moldoveni

  1. Cociar Ștefan (învăț.)
  2. Neaga Teodor (prof.)

X Preoțimea moldovenească

  1. Baltagă Alexandru

XI Uniunea cooperatorilor

  1. Buruiană Gheorghe
  2. Coropcean Teodor
  3. Chiorăscu Vladimir

XII Liga culturală a femeilor moldovene

  1. Dr. Elena Alistar

XIII Societatea studenților moldoveni din Odesa „Renașterea”

  1. Văluță N.

XIV Ucrainieni

  1. Ciumancenco Procopiu
  2. Budnicenco Nichita
  3. Olenic Ioan
  4. Tihohod Ioan
  5. Comandant Machedon
  6. Botnariuc Ștefan
  7. Curdinovsky
  8. Stancusky Mihail

XV Învățătorii ucrainieni

  1. Mitkievics Iulian

XVI Nemți

  1. Alzinger Filip
  2. Fonlesch Robert

XVII Poloni

  1. Duschevici Felix

XVIII Găgăuzi și bulgari

  1. Novicov
  2. Stoianov
  3. Misircov
  4. Cara

XIX Greci

  1. Sinadino

XX Zemstva gubernială a Basarabiei

  1. Suruceanu Teodor

XXI Zemstva ținutală a Chișinăului

  1. Plonorenko N.

XXII Zemstva ținutală a Sorocii

  1. Codrean Petru Bosie

XXIII Duma orașului Chișinău

  1. Schmidt Alexandru
  2. Moghileansky
  3. Spilak

XXIV Duma orașului Orhei

  1. Maculețki Mihail

XXV Căile ferate

  1. Bosie Codrean Petru
  2. Glavce
  3. Grubsky

XXVI Bundul izraelit

  1. Dna. Grinfeld
  2. Prona
  3. Frujina
  4. Covarocago
  5. Grinberger
  6. Robeia
  7. Rabinovici

XXVII Socialiști-poporali

  1. Stern

XXVIII Social-democrați

  1. Sadogurschi

XXIX Socialiștii-revoluționari

  1. Cohan M.