Deputații Consiliului Național Român al Bucovinei

173

Deputații Consiliului Național Român al Bucovinei, prezenți la Congresul General al Bucovinei din 28 noiembrie 1918, care au votat în unanimitate unirea Bucovinei cu România.

A. Consiliul Național Român:

  1. Anghel Ion
  2. Balan Grigore
  3. Băncescu Gheorghe
  4. Bejan Dionisie
  5. Berlinschi Ilie
  6. Bodnărescu Vasile, Dr.
  7. Bodnărescu Victor
  8. Boncheș Gheorghe
  9. Botezat Eugen, Dr.
  10. Bucevschi Dimitrie
  11. Candrea Ioan (Candreni)
  12. Carabioschi Nicu, Dr.
  13. Clain Cornel
  14. Cojocariu Nicolae
  15. Cozmiuc Constantin
  16. Dan Dimitrie
  17. Dan Romul
  18. Doboș Filaret
  19. Fediuc Vasile
  20. Flondor Iancu, Dr.
  21. Flondor Nicu
  22. Gheorghian Octavian, Dr.
  23. Gheorghiu Vasile, Dr.
  24. Greciuc Vasile
  25. Grigorcea Radu, Dr.
  26. Grigorovici Gheorghe
  27. Hacman Max, Dr.
  28. Homiuca Cornel, Dr.
  29. Iacoban Mihai
  30. Ieșan Alexandru, Dr.
  31. Jemna Gheorghe (Storojineț)
  32. Lavric Gheorghe
  33. Leuștean Toader (Fundul-Moldovei)
  34. Lupu Florea, Dr.
  35. Marcu Vasile, Dr.
  36. Marmeliuc Dimitrie, Dr.
  37. Mihalescu Nicolae
  38. Morariu Aurel, Dr.
  39. Nastasi Constantin
  40. Niculiță-Popovici Constantin
  41. Nechita Vasile
  42. Nistor Iancu, Dr.
  43. Odochian Ilie (Dorna)
  44. Petraș Apolo
  45. Popescu Petrea
  46. Popovici Derimedont, Dr.
  47. Popovici Eusebie, Dr.
  48. Pridie Atanasie
  49. Procopovici Alexe
  50. Repta Vladimir, Dr.
  51. Reus Vasile (Humor)
  52. Reuț Vespasian
  53. Rotică-Rotariu Gavril
  54. Saghin Ștefan, Dr.
  55. Sandru Gheorghe
  56. Șandru Alboi Vasile (Câmpulung)
  57. Sârbu Gheorghe
  58. Sbiera Ion
  59. Sbiera Radu,Dr.
  60. Scalat Modest
  61. Ștefanelli Teodor V.
  62. Stârcea Ion, Dr.
  63. Tarnovschi Ipolit, Dr.
  64. Tarnovețchi Cornel
  65. Tofan Gheorghe
  66. Tomașciuc Victor
  67. Tomoioagă Laurențiu
  68. Țurcan Aurel
  69. Țurcan Dimitrie
  70. Vasilovschi Nicu, Dr.
  71. Vlad Nicolae
  72. Voitcu Gheorghe
  73. Voronca Aurel
  74. Voronca Octavian, Dr.

B. Delegații Polonilor:

  1. Duzinkiewicz Bazyli, Dr.
  2. Kaminski Emil
  3. Kwiatkowski Stanislaw, Dr.
  4. Pospiazil Wladyslaw
  5. Szwiger Leopold
  6. Wicentowicz Edmund, Dr.

C. Delegații Germanilor:

  1. Gaisdorf Rudolf
  2. Glondys Victor, Dr.
  3. Hodel Adam, Dr.
  4. Kaindl Rafael
  5. Landwehr de Pragenau Edwin
  6. Lebouton Alois, Dr.
  7. Wilis Emil

D. Reprezentanți ai comunelor rutene de peste Prut:

Rarancea:

  1. Crasovschi Toader
  2. Lupul Vasile

Toporăuț:

  1. Ilașciuc Vasile
  2. Macarenco Dimitrie
  3. Macarenco Vasile

Cuciurnic:

  1. Mardari Teodor
  2. Poclitar Ioan
  3. Răilean
  4. Țopa Alexandru

Ivancăuți:

  1. Masichievici
  2. Mintici Ionică
  3. Țintă Gheorghe

Storoneț Putila:

  1. Chomașciuc N.